niedziela, 17 marca 2019

Biedronki są wśród nas - Łuszczyca (Cz.7)

Łuszczyca – Leczenie (cz.5c)


Leczenie miejscowe.


Leczenie miejscowe jest najbardziej rozpowszechnionym sposobem walki z łuszczycą. Należy jednak pamiętać , że nawet najlepsze leki miejscowe nie doprowadzą do całkowitego wyleczenia , jeżeli skóra będzie ciągle wysuszona i podrażniona.

  • Emolienty do mycia i natłuszczania – są to łagodne preparaty myjące, mydła oraz balsamy.

  • Preparaty keratolityczne – (zmiękczające i usuwające łuskę) najczęściej zawierają kwas salicylowy, mocznik, kwas mlekowy. Pozwalają na oddzielenie łuski pokrywającej zmiany skórne.

  • Miejscowe preparaty kortykosteroidowe – nie należy ich stosować dłuższy czas. Powodują szybkie ustąpienie zmian zapalnych. 
Dzielimy je na :

a.) Czyste kortykosteroidy (np. hydrokortyzon, mecortolon, laticort)

b.) Złożone (np. z kwasem salicylowym, antybiotykiem lub substancją przeciwgrzybiczą )
  • Cygnolina – jest pozyskiwana z kory drzewa Andira Araroba. Hamuje podział komórek. Do niedawna był to podstawowy lek na łuszczycę.

  • Dziegcie – pochodne smoły. Charakteryzują się czarnym kolorem i mocnym nieprzyjemnym zapachem. W Polsce wycofane z obrotu z powodu potencjalnego działania rakotwórczego.

  • Pochodne witaminy D3 – są to stosunkowo nowe produkty w leczeniu łuszczycy. Hamują one nieprawidłowy i nadmierny rozwój komórek skóry.

  • Połączenie pochodnej Wit D3 i kortykosteroidu – Obecnie najczęściej stosowanym preparatem jest lek złożony zawierający betametazon i kalcypotriol. Badania wykazały, że oba składniki działają synergistycznie.

  • Retinoidy miejscowe – pochodne witaminy A.  Najczęściej stosowane w leczeniu trądziku. Preparat Tazaroten znalazł zastosowanie w leczeniu łuszczycy. Normalizuje nieprawidłowe rogowacenie skóry.

  • Pochodne kalcyneuryny – są to najnowsze preparaty hamujące sygnał w jądrze komórkowym. Zmniejszają w ten sposób reakcję zapalną pobudzaną przez układ odpornościowy .
 Najprawdopodobniej jest to ostatni z serii wpisów o łuszczycy. (Być może pojawi się jeszcze jeden bonusowy wpis). Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyły one Wam tę chorobę.



Do zobaczenia już niedługo w kolejnej notce !

Poprzedni wpis -> LINK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz