Tym razem nie o skali o której śpiewał Krzysztof
Klenczon lecz o tej bliższej nam – Opiekunom Medycznym – skali Barthel. Czym
jest, do czego służy i co obejmuje o tym możecie przeczytać poniżej.
Skalę tę opracowały fizjoterapeutka Dorothea Barthel i lekarka Florence Mahoney w roku 1955. Opublikowano ją w 1965 r. W Polsce wprowadzona została rozporządzeniem ministra zdrowia z 23 grudnia 2010 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej.
Skala Barthel jest to międzynarodowa skala stosowana w ocenie sprawności chorego - jego zapotrzebowania na opiekę. Druk ten wypełniamy min. my Opiekunowie Medyczni a także np. pielęgniarki środowiskowe po to, by pacjent mógł uzyskać skierowanie do opieki długoterminowej. W skali Barthel oceniamy dziesięć czynności dnia codziennego, takich jak np. spożywanie posiłków, poruszanie się, higienę osobista czy korzystanie z toalety. Podczas wypełniania tej skali oceniamy zdolność chorego do samodzielnego ich wykonania.
Przykładowa skala Barthel
W skali Barthel uzyskać można maksymalnie 100 pkt. Im mniej punktów uzyskujemy w podsumowaniu tym większą pomoc osób trzecich potrzebuje pacjent. Wynik 40 pkt klasyfikuje chorego do opieki długoterminowej gdyż wymaga on stałego nadzoru i pomocy w wykonywaniu czynnościach dnia codziennego.
Skala Barthel jest częstym elementem praktycznych egzaminów zawodowych, dlatego warto jest ją znać :)
Nowe wpisy pojawiają się na blogu w każdą niedzielę o 17 !
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz