niedziela, 7 kwietnia 2019

Pierwsza pomoc – oparzenia


Znajomość algorytmów pierwszej pomocy jest bardzo istotna w pracy opiekuna. Osłabienie mięśni, zmęczenie, zmniejszona sprawność fizyczna u osób starszych to elementy które zwiększają ryzyko niebezpiecznego zdarzenia. Seniorzy często ulegają wypadkom (które w ich przypadku mogą skończyć się tragicznie) dlatego tak ważna jest umiejętność poprawnego udzielenia pierwszej pomocy.

Czym są oparzenia ?

Oparzeniem nazywamy uszkodzenie tkanek poprzez działanie na nią wysoką temperaturą, środkiem chemicznym lub czynnikiem fizycznym. W zależności od czynnika mogą powstać uszkodzenie miejscowe lub ogólnoustrojowe.

 Budowa skóry - przypomnienie LINK


Oparzenia dzielimy na :


aa.)    Ze względu na stopień zaawansowania

I Stopnia – obejmuje tylko i wyłącznie naskórek. Objawy to: ból, zaczerwienienie skóry, pieczenie, rumień, obrzęk skóry.

II Stopnia – uszkodzenie dociera do powierzchniowych warstw skóry. Objawy to: zaczerwienienie skóry, powstanie pęcherzy z płynem surowiczym, ból.

III Stopnia – następuje martwica naskórka, skóry właściwej oraz uszkodzenie tkanek znajdujących się poniżej. Objawy to: zmiana kolor skóry na biały lub szary, suchość naskórka, brak uczucia bólu (zniszczone zakończenia nerwów), może (ale nie musi) powstać strup.

IV Stopnia – następuje zwęglenie tkanek (Tego punktu chyba nie trzeba opisywać :) (Stopień ten nie zawsze jest wyróżniany osobno. Często zaliczany jest jako skrajny przypadek stopnia III))


bb.)    Ze względu na rodzaj

Chemiczne – powstają na skutek kontaktu skóry z różnego rodzaju środkami chemicznymi takimi jak kwasy czy zasady (np. popularny „kret” do udrażniania rur) .

Termiczne – wywoływane są przez działanie ciepła na skórę (np. wrzącej wody, oleju, płomieni, gorącej pary ).

Radiacyjne – zaliczamy do nich oparzenia słoneczne oraz te które powstają na skutek działania promieniowania radioaktywnego.

Elektryczne – powstają podczas porażenia prądem elektrycznym o wysokim napięciu.


Oparzenia możemy również podzielić na:

Lekkie -  I-II stopnia obejmujące do 15% powierzchni ciała, III stopnia do 5% powierzchni.

Średnie – II-III stopnia pokrywające 15-20% powierzchni ciała.

Ciężkie – I-II stopnia obejmujące ponad 50% powierzchni ciała oraz III stopnia powyżej 15% powierzchni



Postępowanie przy oparzeniach termicznych:


a.  sprawdź bezpieczeństwo własne i poszkodowanego

b.  usuń wierzchnią warstwę odzieży (jeżeli część ubrania jest wtopiona w ranę nie usuwaj go! Lecz wytnij wokół rany ). Zdejmij biżuterię zanim uniemożliwi to obrzęk.

c.  oparzenie należy natychmiast schłodzić wodą o temp ok. 20 stopni przez ok. 15 minut

d.  Ranę zabezpiecz luźnym jałowym opatrunkiem

Postępowanie przy oparzeniach termicznych:

Postępujemy analogicznie jak wyżej w punkcie a i b. W przypadku połknięcia substancji chemicznej należy sprawdzić czy nie doszło do poparzenia jamy ustnej oraz (w przypadku gdy chory jest nieprzytomny) jak najszybciej wezwać pomoc lekarską lub udać się do najbliższego ośrodka świadczącego opiekę medyczną. NIE WOLNO prowokować wymiotów ani podawać środków zobojętniających!

Miejsce oparzenia należy spłukiwać chłodną, bieżącą wodą w celu zmycia i rozcieńczenia substancji chemicznej. Nie należy stosować środków mających na celu zobojętnienie substancji która spowodowała oparzenie. Strumień wody należy kierować w taki sposób by uniknąć poparzeń wtórnych.

Podczas udzielania pierwszej pomocy osobie poparzonej NIE WOLNO :

- przekłuwać pęcherzy
- smarować rany tłuszczami, maściami
- polewać oparzenia alkoholem
- pozostawiać poszkodowanego bez nadzoru
- odrywać odzieży od oparzenia


W przypadku oparzeń; rozległych, obejmujących okolice wrażliwe (takie jak np. twarz , okolice krocza), dróg oddechowych oraz oparzeń spowodowanych prądem elektrycznym konieczna jest interwencja lekarza!

Do zobaczenia już w kolejnym wpisie!

Poprzedni wpis -> LINK


Jeżeli zaciekawiła cię tematyka tego bloga to zostaw kciuk w górę pod fanpage na facebooku a nie ominiesz kolejnych wpisów !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz