piątek, 1 marca 2019

Biedronki są wśród nas - Łuszczyca (Cz.2)


Łuszczyca – Czynniki wyzwalające i przebieg (cz.2)


Do ujawnienia się choroby może dojść w każdym wieku. Zachorować mogą nawet niemowlęta. Statystycznie rozwój schorzenia rozpoczyna się pomiędzy 15-25 lub po 40 roku życia. Ze względu na ten podział wyróżnione zostały dwie postacie łuszczycy :

  •  Typu I – (łuszczyca dziedziczna) ujawnia się w młodym wieku, bardzo często występuje u członków rodziny, zmiany mogą być liczne i rozsiane


  •  Typu II – (łuszczyca sporadyczna) zmiany skórne pojawiają się po  40 roku życia, często jako jedyny przypadek w rodzinie. Pojedyncze ogniska zajmują: kolana, łokcie, skórę głowy etc.


Podział ten może posłużyć jako wskazówka dotycząca dalszego przebiegu choroby oraz ryzyka przekazania jej dzieciom. W przypadku gdy na łuszczycę choruje jedno z rodziców, to ryzyko odziedziczenia schorzenia wynosi ok. 30%. Gdy oboje rodziców choruje wzrasta ono do ok. 70%.


Czynniki wyzwalające zmiany skórne.


Łuszczyca bardzo często ujawnia się w wyniku zadziałanie jednego lub kilku czynników opisanych poniżej:
  •  Silny stres emocjonalny – może go spowodować pojedyncze wydarzenie (takie jak śmierć bliskiej osoby, własny ślub , choroba) lub przewlekła sytuacja stresowa związana np. z pracą.

  •  Infekcje – najczęstszą przyczyną są infekcje  przebiegające z osłabieniem i podwyższoną temperaturą takie jak : grypa, przeziębienie, zapalenie pęcherza. Bardzo często łuszczycę      wyzwala angina paciorkowcowa(!).

  • Nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu.

  •  Leki – niektóre leki (takie jak : Kw. Acetylosalicylowy, indometacyna, ibuprofen;  leki należące do betablokerów: nadolol, metoprolol, propranolol, bisoprolol i inne z tej grupy; sole litu stosowane w chorobach psychicznych; kortykosteroidy które w początkowej fazie powodują szybkie ustępowanie zmian skórnych jednakże ich długie stosowanie może zmianę postaci choroby na jej cięższą wersję ) mogą zaostrzać przebieg łuszczycy

  • Operacje chirurgiczne, mechaniczne uszkodzenia skóry np. otarcia



Przebieg choroby.


Łuszczyca jest chorobą przewlekłą i nawrotową. Może trwać całe życie i przebiega z okresami remisji  (w których następuje nawet całkowite ustąpienie objawów ) oraz z wysiewami (zaostrzenie choroby). Jedną z podstawowych zmian skórnych w przebiegu choroby jest drobne zaczerwienienie pokrywające się srebrną łuską . Zaczerwienienia te łączą się stopniowo tworząc większe ogniska łuszczycowe. Zmiany skórne najczęściej znajdują się na łokciach, kolanach (miejsca narażone na stałe pocieranie i urazy mechaniczne), okolicy krzyżowo-lędźwiowej oraz na skórze głowy(najczęściej nie prowadzi to do utraty włosów). Łuszczyca stosunkowo rzadko zajmuje skórę twarzy.
U większości chorych zmiany dość dokuczliwie swędzą. Miejsc zmienionych chorobowo Nie Wolno drapać, gdyż może to doprowadzić do zaostrzenia choroby.
Schorzenie to przebiega inaczej u każdej osoby. Istnieje wiele czynników wpływających na jej przebieg.



Ciąg dalszy w kolejnym wpisie.


Poprzedni wpis -> LINK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skala Glasgow - Czyli "Halo czy Pan mnie słyszy" ?

Jedną ze skal stosowanych w medycynie jest skala Glasgow używana do oceny poziomu świadomości podopiecznego. Skal ta początkowo wprowadzona...

Zobacz również :