Kilka informacji o naszym "pancerzyku"
U dorosłego człowieka powierzchnia skóry wynosi około 1,5-2 m2. ( u osób z otyłością III stopnia ze względu na znaczną rozbudowę tkanki tłuszczowej powierzchnia ta może być znacznie większa ). Pokrywa ona całą, zewnętrzną powierzchnię naszego ciała. Jej grupość ( zależnie od miejsca występowania ) wynosi od około 0,5-4 mm.
Skóra zbudowana jest z trzech warstw :
- Naskórka
- Skóry właściwej
- Tkanki podskórnej
Tkanka podskórna jest najbardziej wewnętrzną warstwą skóry. Składa się ona min z : tkanki łącznej luźnej, tkanki łącznej zbitej, tkanki tłuszczowej. Pełni rolę podporową, amortyzacyjną/ochronną. Zawiera zakończenia nerwowe.
Skóra właściwa zbudowana jest z tkanki łącznej włóknistej i składa się z dwóch warstw :
- Siateczkowatej
- Brodawkowatej
Znajdują się w niej min :
- Zakończenia nerwów
- Naczynia krwionośne
- Gruczoły potowe
- Układ limfatyczny
Naskórek to najbardziej zewnętrzna warstwa skóry. Zbudowany jest z komórek nabłonkowych (keratynocytów). Jego grubość wynosi ~ 0,1-2mm. Składa się z 5 -ciu warstw :
- Podstawowej
- Kolczystej
- Ziarnistej
- Jasnej
- Zrogowaciałej ( dzieli się na warstwę zbitą i złuszczającą się)
OM jest zawodem bazującym na dotyku. W pracy najczęściej spotykamy się z osobami starszymi, niesamodzielnymi, przewlekle chorymi którzy często przykuci są do łóżka. Kontakt fizyczny towarzyszy nam nieustannie, dlatego ( dla bezpieczeństwa pacjenta i naszego własnego ) tak ważna jest ciągła obserwacja skóry podopiecznego.
Notka ta powstała jako wprowadzenie do serii wpisów które w najbliższym czasie pojawią się na blogu. Będą one dotyczyć chorób... ( domyśla się ktoś jakich ? :) )
Poprzedni wpis -> LINK
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz